Hamile Pilatesi

Hamilelik sırasında oluşan bir takım hormonal değişikliklerin etkisiyle eklemlerde gevşemeye yol açar. Buna gelişen bebeğin ağırlığı eklenmesi ve vücüdun ağırlık merkezinin yer değiştirerek bel eğiminin öne doğru artmasına sebebiyet vermektedir. Bu da beraberinde sırt eğiminin artmasına ve bel sırt ağrılarına yol açmaktadır.

Hamilelikte pilates egzersizlerinde mutlaka nefes kombinasyonuna hakim kılmak ve bu stabilite ile silindiri korumak önemlidir. Pilatesin bir takım prensipleri mevcuttur.

Bu prensipler aşağıda ki gibidir;

  • Solunum: Yaşamın ilk aktivitesi konumundadır. Doğduğumuz zaman kimse öğretmeden ilk yaptığımız şey nefes almaktır.
  • Merkezde Odaklanma: Herşey stabilite silindirini korumaktır.
  • Kararlılık: Aktiviteyi sürdürmek. Kişinin kararlı bir yol haritasının olması
  • Harekette Alışkanlık: Mutlaka egzersizi yapmak ve bunu alışkanlık haline getirilmesi
  • Konsantrasyon: Pilateste vücut ve akıl arasında ki farkındalık çok önemlidir.
  • Rutin: En az haftada 2 kez egzersiz yapılması.

Hamile Pilatesine Ne Zaman Başlanmaldır?

Hamilelik pilatesine doktorunuzun izin verdiği sürece, gebeliğe 12 ve 16. haftaları arasında başlayabilirsiniz.

En az haftada 2 ve ya 3 defa doğumunuza kadar güvenle devam edebilir, hamileliğinizi daha mutlu ve konforlu bir hale getirmeniz tamamen size bağlıdır. Gebelik süresince gerekli pozisyonlar, yardımcı materyaller belirlenir. Tabi ki bu gebenin özel sağlık durumuna bakılarak ilgili program hazırlanarak önemli bir eğitmen dahilinde kişiye sunulmalıdır. Sonuçta bu program doğuma kadar devam eden bir süreçtir. Yoğunluk doğuma yakın azaltır, solunum ve relaksasyon pozisyonlarına ağırlık verilir. Hamilenin psikolojik olarak doğuma hazırlanması en temel amaçtır. Eğer gebenin ciddi bir sağlık sorunu var ise doktorla sürekli etkileşim halinde olunarak hamilelik pilatesi daha kontrollü bir şekilde devam edilir ya da programa son verilir. Egzersizlerin haftada en az 2 gün yapılması şarttır.

Çocuk Pilatesi

Çocuk Piates Nedir?

Pilates, herhangi bir kas topluluğu eklemeden güç, dayanıklılık, esneklik ve koordinasyon oluşturmaya yardımcı olan bir vücut düzenleme rutini.

Çocuk Pilatesi’nin Çocuklara Yönelik Faydaları

  • Esnekliği Arttırır

Bale, jimnastik vb. gibi çeşitli fiziksel aktiveteleri gerçekleştirmek için çocukların esnek olması gerekir. Pozlar çocuğun kaslarını ve tendonlarını gergin tutmaya yardımcı olmaktadır. Bu egzersiz rejimlerini yapan çocuklar daha sağlıklıdır.

  • Konsantrasyonu Arttırır

Duruşları yerine getirirken çocuğunuzun vücudunu bir bölüme odaklanmalıdır. Pilates, çocuğunuza hem akademik anlamda hemde spor alanında performansını arttıracak bir konsantrasyon gelişimine yol açmaktadır.

  • Kasları Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Pilates’teki kontrollü hareketler kan dolaşımını hareketlendirir ve iyileştirir. Vücudun çekirdek kaslarını güçlendirir. Güçlü bir göbek ve ya gövdeye, çocuğun enerjisinin korunmasına ve okul çalışmalarına daha dikkatli olmasında yardımcı olur. Pilates çocuğunuzun atletik performansını geliştirmeye yardımcı olur.

  • Duruşu Düzeltir

Çağımızında vermiş olduğu dijital ortam ve elektronik aletlerle fazla etkileşim sebebiyle duruşlarını olumsuz yönde etkileyen çocuklarımızın uzun saatler boyunca televizyon ve bilgisayar ekranlarına bakması duruşu fazlasıyla bozmaya sebebiyet vermektedir. Pilates yapan çocuklar ise bu tür sorunlara maruz kalmayarak  düzenli olarak daha iyi bir duruş sergilerler ve yaralanmaya daha az yatkındırlar. Aynı zamanda daha iyi spinal hıza da sahip olurlar.