Kifoz Hastalığı Nedir?

Kifoz kamburluk olarak da bilinen omurganın öne doğru eğilmesiylede ortaya çıkan bir hastalıktır. Kifoz hastalık olarak en çok sırt bölgesinde görülüyor.

Kifoz hastaları yandan bakıldığında baş vücuda göre daha önde izlenir. Sırta yandan baktığımızda da çıkıntı şeklinde görülmektedir. Bazı hastalar da bel çukurunda bir artış gözlemlenmektedir.

Sırt bölgesinde ki eğrilik genellikle 25-40 derecedir. Bu derecenin artması sonucu oluşan kamburluğa kifoz denir. Kifoz postural yani duruş bozukluğuna bağlı olabileceği gibi yapısal yani omurgasıyla oluşturan her bir kemik olan omurların yapısındaki problemden de kaynaklanabilmektedir.

Yetişkinlerde Kifoz Hastalığı;

Kifoz yetişkinlerde doğuştan meydana gelen eğriliğin daha sonra ki yıllarda ilerlemesiyle görülebilir. Erken yaşta müdahale edilmeyen kamburluk derecesi, daha çok eğrilmesiyle kendini yeniliyebilen bir yapıya sahiptir.

50-55 dereceden daha fazla öne doğru eğri olmasıyla açıklanan kifoz, uygun tedavi yöntemiyle tedavi edilmelidir. Her kifoz derecesi için uygun bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Bu uygun yöntemde iyi bir eğitmen ile birlikte planlı çalışılması gerekmektedir.

Kifozun Bilinen Nedenleri;

  • Kemik Erimesi
  • Omurga Kırıklıkları
  • Omurga çevresinde oluşan iltihaplar
  • Tüberküloz ve omurga enfeksiyonları
  • Omurganın dış etkenler ile dejenerasyon geçirmesi
  • Gelişme çağında ki çocukların omurga yapısında büyüme çekirdeklerinin yeterince büyümemesi

Kifoz Hastalığının Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

Kifozun önlenebilmesine yönelik çalışma yapılması gerekmektedir. Kısa olan karın, göğüs ve bacak kasların uzatılması aynı zamanda omurga çevresinde kasların güçlendirilmesi gerekmektedir.

Eğimin çok arttığı hastalarda da cerrahi tedavisi de önerilir. Cerrahi operasyon ile kamburluk düzeltilirken, eğikliğin ilerlemesinin önüne de geçilir.

Bayanlar da ciddi sırt ağrıları ve kamburlukları hem nefes alıp vermede zorluk hem de psikolojik olarak sorunlara sebebiyet verir.

Kişi öncelikle oturma alışkanlığını değiştirmek zorundadır. Yük taşırken dikkatli olması gerekmektedir. Omurgayı güçlendirecek pilates eğitimi alınması çok önemlidir. Çalışma masasında oturulduğunda ya da bilgisayar  başındayken postürün düzgün kalmasına dikkat edilmelidir. Kifoz tedavisinde uygun kiloya ulaşmakta çok önemlidir. Fazla kilolu insanlar da kifoz yaygın olarak görülür. Kifoz var ise eğitmenizden bununla ilgili zayıflama programlarıda uygulanabilir.