Pilates Nedir?

Pilates tüm dünyada kabul edilen bir fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemidir. Kas ve iskelet sisteminde oluşabilecek sorunları engellemek için koruyucu olarak uygulanabileceği gibi

kas ve iskelet sisteminde meydana gelen problemler ( bel fıtığı, boyun düzleşmesi, boyun fıtığı, skolyoz, kifoz, lordosis vb.) sonrasında doktor ve fizyoterapistlerin tedavileri sonrasında destekleyici bir egzersiz yöntemi haline gelmiştir.

Sık Rastlanan Sorunlar ve Pilates ile Gelen Çözümleri

Skolyoz: Pilates ile core bölgesi kasları denen vücudun merkez kaslarını herhangi bir egzersizle olamayacak kadar çalıştırarak omurganın kuvvetlenmesi ve esnemesini sağlayarak olması gereken düzeye kavuşmasını sağlar. Özellikle ergenlik çağında hızlı gelişmeye yönelik hastalara pilates ile net sonuçlar alınır.

Osteoporoz : Kalıtsal ya da yaş ve hormonel gelişmelere paralel olarak gelişen kemik ve erimesi özel muayene sonucu ortaya çıkar. Genel olarak her sene belli aralıklarla artış gözlemlenen kemik erimesinde çok özel harmanlanmış programlar ile bu tür vakalarda gerileme gözle görülür şekilde gözlemlenmiştir.

Duruş ve Postür Bozuklukları: Günümüzün en büyük sorunu olan, sürekli stres altında çoğu zaman hareketsiz, hatta zamanın çoğunu bilgisayar ekranına bakarak geçiren, merdiven yerine asansör kullanan, akşam iş dönüşü yorgun ve bitkin halde koltuk kanepe üzerine şekilsiz uzanıp televizyon seyretme ya da günlük yaşantısında vücudun tek yanını kullanarak çalışma gibi sorunlardan vücudun bazı kasları kısalırken bazılarıda uzun ama güçsüz ve sert hale gelir. Bu omurganın bozulmasını neden olacak sebeplerdir. Bu durum yine ağrıları beraberinde getirir.

Pilates ile vücudun her iki yanının eşit çalıştırılması ve dengeli gelişi sağlanmasını ile duruş bozukluklarının tedavisi sağlar.

Pilatesin Faydaları

  • Pilates ile skolyoz,kifoz,lordosis gibi sorunları çözmek
  • Osteoporoz vakaların kemik erimelerinin önüne geçmek
  • Sporcu olan bir kişinin performasını ve grafiğini yukarıları çıkartmak
  • Vücudun her iki yanını eşit güçlendirmek
  • Günlük performans artışını sağlamak
  • Duruş bozukluklarının önüne geçmek
  • Hücre yaşlanmasının önüne geçmek/geciktirmek

Uzmanlar tarafından medikal pilates yapılması tavsiye edilmektedir. Doğru eğitmen ve doğru program ile sizinde duruş bozukluklarınız giderilebilir.